English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Mėrkurė 27 Gusht 2014 Moti Tirana
26°
Sociale
Shansi i fundit, formulari A3 pėr maturantėt mbetės
Publikuar: Gusht 05,2012 - 13:29
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Pėr tė  gjithe ata  tė rinj  qė nuk do tė jenė fitues nė fazėn e parė  pėr nė universitetet publike,  do tė ketė edhe njė shans tė dytė. Ashtu si nė vitet e kaluara pas plotėsimit tė formularit A2, faza e tė cilit pritet  tė mbyllet ditėn e nesėrme, do tė ketė edhe njė formular  tjetėr, ai A3 qė pėrcakton startimin e raundit tė dytė. Nė kėtė fazė do tė regjistrohen nė shkollėn e lartė, tė gjithė ata  tė rinj, por me njė dallim vetėm nė programet ku kanė mbetur kuota bosh. Autoritetet e arsimit ende nuk bėjnė tė ditur  datėn se kur ky formular do tė  fillojė tė plotėsohet  apo edhe ndryshimet qė ai mund tė ketė kėtė vit, por e sigurt ėshtė qė ai do tė bėhet publik menjėherė pas shpalljes sė fituesve tė parė.

"Kryesisht me kuotat e mbetura bosh nė universitete, MASH ka nxjerr ēdo vit urdhrin pėr plotėsimin e formularit A3. Besoj nė tė njėjtėn mėnyrė do tė procedohet dhe kėtė vit, si nė vitet e kaluara", tha Alfons Harizaj, drejtor i Agjensisė Kombėtare tė Provimeve.

Sipas vendimit tė qeverisė, pėr kuotat e mbetura bosh, formularin A3 kanė tė drejtė ta plotėsojnė tė gjithė ata tė rinj, tė cilėt kanė aplikuar nė fazėn e parė  dhe nuk figurojnė fitues nė asnjė program studimi  edhe pas mbylljes pėrfundimtare tė regjistrimeve. Kėtė vit pritet qė  nė ciklin  e parė tė studimeve me  kohė tė plotė dhe  nė programet e integruara  tė studimeve  tė ciklit tė dytė  tė regjistrohen si fitues rreth 27 mijė e 647 tė rinj.

Edlira Sulejmani

Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 9.06.2014
Mbyllja e tregut, tregtarėt: Pėr ne humbjet janė tė mėdha
Tregtarėt shprehen tė revoltuar pasi malli qė kanė nė magazine po ju dėmtohet dhe nuk mund ta fusin dot nė ambientet e tregut e nga ana tjetėr thonė se me shtetin kanė firmosur kontratė njė vjeēare duke paguar edhe detyrimet.
Bllokohet furnizimi, tregtarėt e "Uzinės Dinamo" nė protestė
Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit publikon 1733 vende tė lira
Tėrheqja e dokumentave, studentėt nuk rezultojnė tė regjistruar
Nxėnėsit nė shkollat e mesme e nėntėvjeēare, tre orė fizkulture nė javė
Ērregullimet mendore, pacientėt paraqiten vonė tek mjeku
Ligji antiduhan, MSH: Gjobat do ti mbledhė policia
Tė hėnėn nis plotėsimi i formularit A1Z, pėr lėndėt me zgjedhje
Bojkotojnė punėn, 600 punonjės tė HEC-it kėrkojnė pagesėn e orėve shtesė
Punėsohen 700 persona, Veliaj: Financuam me 2.7 milionė USD
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
27-08
13°
26°
28-08
11°
28°
29-08
12°
30°
30-08
18°
28°
31-08
16°
28°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise