English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Mėrkurė 01 Prill 2015 Moti Tirana
15°
Ekonomi
Kriza ekonomike, rriten investimet greke nė Shqipėri
Publikuar: Nentor 26,2012 - 18:37
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Kriza ekonomike ka diktuar sipėrmarrejn greke tė sjellė kapitalin e saj nė Shqipėri.
Kjo ka rritur vlerėn e investimeve tė huaja me kapital grek nė vendin tonė, tė cilat kapin shifėn e 1.2 miliardė euro. Kėto u bėnė tė ditura gjatė njė forumi tė biznesit shqiptaro-grek, i zhilluar nė Tiranė.

"Pavarėsisht nga situata ekonomike e sotme nė Greqi, pėr Shqipėrinė bashkėpunimi me Greqinė ka njė rėndėsi tė shumėfishtė. Greqia ruan njė pozicion parėsor nė investimet e huaja direkte nė Shqipėri. Nė vendin tonė ka shumė biznese greke qė nė total kanė njė volum investimesh mė shumė se 1.2 miliardė euro. Kėto biznese kanė aktivitet nė telefoninė e lėvizshme, sektorin bankar, burimet e energjisė, nė industrinė e veshjes, ushqimore dhe nė sektorė tė tjerė", u shpreh ministri Ksera.

Interesi i sipėrmarrėsve grekė ėshtė pėr tė shtuar fushat nė tė cilat do tė investojnė nė vendin tonė. Greqia zė vendin e dytė pėr shkėmbimet tregtare me vendin tonė. Gjatė periudhės janar-gusht importet u ulėn me 8 %, ndėrsa eksportet e produkteve shqiptare u rritėn me 2.5 %.


Teuta Shamku
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 30 Mars 2015
Propozimi pėr taksėn e qarkullimit, Cani: Gropė 12 mld lekė nė buxhet
Propozimi i bėrė nga deputetja Jorida Tabaku, sipas saj bėhėt pasi shqiptarėt po paguajnė cmim tė lartė tė karaburanteve nga kjo taksė, ndėrkohė qė nė tregjet ndėrkombėtare cmimi ėshtė ulur.
BB i jep Shqipėrisė 265 mln euro pėr financat dhe sigurinė rrugore
Forcimi i dollarit, shtrenjtohen kreditė dhe kostoja e borxhit
Rama nė Abruzzo: Sipėrmarrėsit tė interesuar tė investojnė nė Shqipėri
Investimet gjermane, ftesė pėr zonėn e lirė ekonomike
Kompensimi i energjisė, afat shtesė pėr aplikimin e pensionistėve
Sulmet nė Jemen, rritet ēmimi i naftės me 6 pėr qind
Ndryshon kodi doganor, PD: Do tė thellohet korrupsioni
Tregtia me pakicė, rritet konsumi nė fund tė 2014
INSTAT, ngadalėsohet rrita e xhiros sė biznesit
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
01-04
15°
02-04
13°
03-04
14°
04-04
13°
05-04
15°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise