English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Enjte 18 Shtator 2014 Moti Tirana
31°
Sociale
Ērregullimet mendore, Reli: Po prekin nė masė tė rinjtė
Publikuar: Janar 27,2013 - 13:21
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Ērregullimet mendore nuk po kursejnė as grupmoshat e reja. Mungesa e njė vendin pune dhe kushtet e vėshtira ekonomike janė shkaqet, qė kanė rritur numrin e tė rinjve tė prekur nga kėto ērregullime. Psikiatrit thonė se pėr pasojė tė rinjtė vuajnė nga ankthi, ērregullimet e humorit dhe ato tė oreksit. Edhe pse mė tė paktė nė numėr tek disa tė rinj janė konstatuar dhe forma tė rėnda tė sėmundjeve mendore si deluzionet deri dhe skizofrenia.

"Grupmosha mė e prekur aktualisht ėshtė mosha e tė rinjve, duke aspiruar gjatė shkollimit tė tyre pėr tė gjetur vendin e vet nė tregun e punės, pa diskutim qė niveli i ankthit, i humorit, janė tė kompromentuara. Paraqiten dhe probleme tė cilat janė shumė serioze pėr shėndetin mendor, paranojėn, skizofreninė", thotė Arjana Reli, Psikiatre.

Sipas psikiatres Reli vetėm nė njė prej qendrave tė shėndetit mendor nė Tiranė, vitin e shkuar janė vizituar rreth 5500 persona, ku kanė dominuar tė rinjtė. Ndėrsa nė total, numri i vizitave nė tė treja qendrat komunitare ka shkuar nė rreth 13 mijė pėr vitin 2012.

"Nė qendrėn tonė tė shėndetit mendor numri ka arritur rreth 5500 vizita. Sigurisht nė kėtė numėr vizitash pa diskutim qė janė dhe rikontrolle, vizita qė nuk kanė shumė lidhje me shėndetin mendor, pra, pėrjashtuese, po gjthsesi numri ėshtė nė rritje", tha Reli.

Nė kėto qendra komunitare tė shėndetit mendor trajtohen edhe fėmijėt. Afro 3 mijė vizita i takojnė kontigjentit tė fėmijėve, ku ērregullimet mė tė shpeshta, janė ato tė ankthit, humorit dhe tė tė folurit. 250 prej kėtyre tė vizituarve janė diagnostikuar me autizėm.

Julia Bardhushi
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 17.09.2014
16 shtator, shpallen fituesit pėr universitetet publike
Fituesit e universiteteve publike pėr vitin e ri akademik 2014-2015 do tė shpallen mė datė 16 shtator. Kjo ėshtė data zyrtare qė Ministria e Arsimit ka pėrcaktuar nė njė udhėzim tė posaēėm, bashkėrisht me hapat qė duhet tė ndjekin studentėt pėr regjistri
Shkolla Nobel, Taēi: Mėsim me laboratorėt modern dhe qendėr e re sportive
Vizita e Papės, publikohet axhenda e 21 shtatorit
Miell me ngjyrues, AKU: Konfirmohet nga analizat
Treg pėr zanatēinjtė, Rama: Ndiqni shkollat profesionale
Urdhėri i Farmacistėve zbardh kreditet pas riēertifikimit
Studentėt e privatėve, part time nė fakultetin ekonomik
Nis tė hėnėn viti i ri shkollor, policia merr masa pėr sigurinė
Vizita e Papės nė Tiranė, ditėn qė iu dorėzua Zotit
Tekstet skandaloze, Nikolla: Do tė hiqen nga qarkullimi
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
18-09
21°
32°
19-09
16°
29°
20-09
16°
26°
21-09
23°
23°
22-09
22°
23°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise