English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Premte 22 Maj 2015 Moti Tirana
29°
Politikė
Shėrbimet inteligjente nė dorėn e 5 deputetėve. Opozita nė krye tė kontrollit
Publikuar: Shkurt 20,2013 - 15:34
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Shėrbimi Informativ Shtetėror, Agjensia Informative Ushtarake, Drejtoria e Informacionit tė Klasifikuar dhe strukturat inteligjente pranė Ministrisė sė Drejtėsisė, Ministrisė sė Brendshme dhe asaj tė Financave, do tė duhet tė japin llogari pėr gjithė aktivitetin e tyre para 5 deputetėve.

Drafti qė u miratua nė Komisionin e Ligjeve dhe Sigurisė Kombėtare, u jep kompetencė kėtyre individėve tė kontrollojnė aktivitetin dhe shpenzimet e shėrbimeve inteligjente shqiptare.

"Ka autoritetin tė mbikqyrė kėto institucione dhe marrėdhėniet e tyre me Kuvendin e Republikės sė Shqipėrisė, qeverinė e RSH, ministrat me autoritetet e tjera shtetėrore dhe me organizata apo individė. Tė kqyret se si shpenzohet buxheti qė Kuvendi miraton pėr kėto institucione. Nėse ėshtė shpenzuar me kujdes dhe pėr aktivitetet qė ėshtė miratuar", tha Leonard Demi, deputet i PD-sė.


5 deputetėt do tė krijojnė njė strukturė tė re pranė Komisionit tė Sigurisė, "nėnkomisionin" me kryesim tė opozitės dhe me shumicė anėtarėsh nga maxhoranca. Mbledhjet e kėsaj strukture do tė zhvillohen gjithnjė me dyer tė mbyllura dhe pėrveē 5 deputetėve tė pajisur me certifikatė sigurie dhe titullarėve tė institucioneve, askush tjetėr nuk do tė ketė akses.

"Ju e dini shumė mirė qė ky projektligj nuk bėhet aktiv pėr kėtė mandat legjislativ, sepse brenda 6 muajsh duhet tė plotėsohet dhe me akte tė tjera nėnligjore qė tė bėhet aktiv. Pra, ky Parlament nuk ka mė 6 muaj jetė, po duket se i dhatė karar meqėnėse po bėheni gati pėr nė opozitė dhe natyrisht ky projektligj nė rastin e mbikqyrjeve mė shumė i shėrben opozitės se sa maxhorancės", u shpreh deputeti socialist, Gazmir Bizhga.

Rrjedhja e informacionit do tė quhet si cėnim i sekretit shtetėror dhe parashikon penalitete. Para miratimit Komisioni i Sigurisė do tė dėgjojė tė gjithė krerėt e institucioneve qė preken prej ligjit. Drafti qendronte nė sirtarėt e Kuvendit prej pothuajse 3 vitesh dhe pėr miratimin e tij ishte njė ndėr porositė qė ambasadori i SHBA-sė la pėr komisionin javėn e kaluar.

Elona Gjylmi
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 15 Maj 2015
Paratė e fushatės, KZLN: "Partitė tė publikojnė financuesit"
Partitė Politike duhet tė jenė mė transparente mbi financuesit e fushatave tė tyre elektorale. Edhe pse fushata ka filluar mė shumė se njė muaj pėrpara afatit zyrtar, shpenzimet pėr qindra zyra tė kandidatėve nė cdo lagje, kostot teknike tė aktivitetet e
Zgjedhjet lokale, OSBE nis misionin e vėzhgimit
Fleta e votimit, PS numrin 26, PD numrin 18, LSI numrin 36
Basha: Dyshes Rama-Meta nuk i intereson punėsimi, por pėr demokratėt ėshtė prioritet numėr njė
Gara pėr Bashkinė, Veliaj: Do punoi pėr Tiranėn, siē punova nė Ministri
Strategjitė elektorale, PD miting tė enjten nė Tiranė, tė majtėt fushatė me tre faza
Halim Kosova: Spital bashkiak pėr qytetarėt e Tiranės
Rama prezanton kandidatin e tė majtės nė Kolonjė
Veliaj me artistėt: Ulje taksash pėr kompanitė qė financojnė "Artin"
Basha: Ulja e taksave, ēmimit tė energjisė dhe naftės, rritja e pagave dhe pensioneve prioriteti ynė
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
22-05
17°
29°
23-05
12°
23°
24-05
22°
25-05
20°
26-05
12°
21°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise