English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Shtunė 30 Maj 2015 Moti Tirana
23°
Kronikė
Rishikohet gjykimi i shkurtuar. Ndryshon Kodi i Procedurės Penale
Publikuar: Mars 10,2013 - 13:35
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Gjykimi i shkurtuar pėr personat qė rrezikojnė burgim tė pėrjetshėm, por edhe njė sėrė procedurash tė tjera do tė rishikohen. Ministri i Drejtėsisė Eduard Halimi, nė njė prononcim pėr "AS", thotė se pas ndryshimeve nė Kodin Penal, ministria e e tij ėshtė duke pėrgatitur dhe ndryshime tė shumta nė Kodin e Procedurės Penale.

"Instituti i gjykimit tė shkurtuar, pra neni 406 i Kodit tė Procedurės  Penale,  ėshtė nė rishikim prej rreth njė viti. Ėshtė duke u punuar intesivisht me Prokurorinė, me misionin EURALIUS dhe me misionin OPDAT tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Pra ėshtė njė paketė e cila nuk pėrfshihet nė kėtė paketė, por ėshtė njė shqetėsim qė ėshtė adresuar dhe nga Gjykata e Krimeve tė Rėnda"- thotė Halimi.

Sipas ministrit Halimi Kodi i Procedurės Penale do tė pėsojė njė ndryshim rrėnjėsor duke pėrfshirė edhe rritjen e autoritetit tė gjykatės.

"Do tė ketė ndryshime qė kanė tė bėjnė me autoritetet e gjykatės pėr t'u vendosur gjoba avokatėve. Me autoritetin qė i jepet gjykatės edhe pėr tė qenė mė aktiv me sjelljen e gjyqtarėve apo dhe me momentin e njoftimit e numrin e gjyqtarėve qė duhet tė gjykojnė njė ēėshtje tė caktuar. Paketa e Kodit tė Procedurės Penale ėshtė njė paketė shumė herė mė e gjerė qė pėrfshin njė reformim tėrėsor tė Kodit tė Procedurės Penale, por qė ėshtė akoma nė konsultim tė brendshėm dhe ekspertėt akoma nuk kanė dalė nė draft pėrfundimtar"- thotė Halimi.

Kėrkesat pėr gjykim tė shkurtuar, edhe pse shihen si njė lehtėsim i punės sė gjykatės, nė disa raste bėjnė tė mundur qė persona tė cilėt rrezikojnė dėnimin me burgim tė pėrjetshėm, tė pėrfitojnė uljen e 1/3 sė dėnimit, ēka nėnkupton dėnimin e tyre me 25 vite burg.

Thimi Samarxhi
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 22 Maj 2015
Irak, hedh veten nė erė i riu kosovar, luftonte pėr ISIS
Njė i ri shqiptar i Kosovės i ka dhėnė fund jetės. 20 vjeēari Fatlum Shalaku ėshtė hedhur nė erė nė Irak, ndėrsa prej disa kohėsh ishte bėrė pjesė e organizatės terroriste ISIS. Mėsohet se i riu kishte braktisur studimet nė Angli, pėr t'iu bashkuar ISIS,
Korēė, trafikonte kanabis, arrestohet 23-vjeēari Avdyl Meko
Njė i ri nga Durrėsi po hetohet pėr shkak tė transfertave tė dyshimta tė parave.
Rreziku nga ekstremizmi, Tahiri: Duhet tė jemi tė kujdesshėm
"KLD e pavarur", Naēo Presidenti jo kryetar, Nishani: Luftė pa kompromis nė rradhėt e gjyqtarėve
Grabitja e bankės nė rrugėn e Kavajės, prangosen tre tė rinj
"Nuk pajtohen", Tahiri-Paloka nė gjyq pėr shpifje
Vodhėn Bankėn, Gjykata lė nė burg tre tė rinjtė
Shkodėr, kapen hajdutėt, akuzohen edhe pėr njė vrasje
Gjobat pėr kundravajtje, ankesat nė Gjykatėn Administrative
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
30-05
12°
24°
31-05
24°
01-06
10°
25°
02-06
12°
24°
03-06
13°
25°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise