English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Martė 16 Shtator 2014 Moti Tirana
20°
Sociale
4 hidrocentrale hapin portat, shkak reshjet e shiut dhe prurjet e lumenjve
Publikuar: Mars 14,2013 - 12:04
Shpėrnadeje nė Facebook
Shkodėr - 
Reshjet e shiut dhe prurjet e lumenjve kanė detyruar KESH-in tė hapė portat e 4 hidrocentraleve, tė Komanit, Vaut tė Dejės, Ulzės dhe Shkopetit.
Situata hidrike ėshtė shfrytėzuar pėr tė rritur nė maskimum prodhimin e energjisė, por hapja e portave ka qėnė e nevojshme. Burimet zyrtare tė KESH bėjnė tė ditur se derdhja e ujit ėshtė nėn monitorimin e ekspertėve. Sipas tė dhėnave qė raporton KESH, niveli i hidrocentraleve ėshtė pak metra nėn pikėn maksimale tė tyre. Hidrocentrali i Fierzės ėshtė nė nivelin 287.18 metra, ku prurjet janė 1000 m3/s. Fierza ėshtė afro 9 metra nėn nivelin maksimal, prej 296 metra. HEC i Koman aktualisht ka nivlein 174.94 m, ku prurjet janė 1160 m3/s. Komani ka nivelim maksimal 176 metra. Ndėrsa HEC Vau i Dejės ka arritur nė nivlein 75.42 m, prurjet anėsore janė 200 m3/s. Pika maksimale e Vaut tė Dejės ėshtė 76 metra.

KESH sh.a pėr tė menaxhuar sa mė mirė kėtė situatė dhe nė zbatim tė rregullores ka nisur shkarkimin nė HEC Koman dhe HEC Vau i Dejės, si dhe nė ato tė Ulzės dhe Shkopetit. Nė Hidrocentralin e Komani-t po punohet me 4 turbina/kapacitet maksimal dhe shkarkimet arrijnė nė kėto shifra: 600 m3/s nga porta dhe 670m3/s nga turbinat. Gjithashtu edhe nė hidrocentralin e Vaut tė Dejės po punohet me kapacitet maksimal duke punuar me 5 turbina dhe shkarkimet janė nė shifrat e 600 m3/s nga portat dhe 520 m3/s nga turbinat. Marrja e vendimit pėr nisjen e shkarkimet po bėhet nė zbatim tė rregullores dhe tė miratuar nga Sekretariati Teknik tė Shkarkimit tė Plotave. KESH ėshtė nė gadishmėri tė plotė pėr tė menaxhuar sa mė mirė kėtė situatė dhe pėr tė garantuar me energji elektrike konsumatorin shqiptarė.

Teuta Shamku
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 15.09.2014
Studentėt e privatėve, Kaēani: Pa kredite humbasin vitet
Studentėt e universiteteve private qė do tė transferohen nė institucionet publike , duhet tė kenė tė njėjtat programe dhe sasinė e nevojshme tė krediteve pėr tė vazhduar nė vitin pasardhės, aty ku kanė lėnė studimet, nė tė kundėrt ata rrezikojnė tė kthehe
16 shtator, shpallen fituesit pėr universitetet publike
Shkolla Nobel, Taēi: Mėsim me laboratorėt modern dhe qendėr e re sportive
Miell me ngjyrues, AKU: Konfirmohet nga analizat
Shtatori muaj i lagėsht, shirat rikthehen nė datėn 14
Studentėt e privatėve, part time nė fakultetin ekonomik
Projekti i sheshit "Nėnė Tereza" ditėn e vizitės sė Papės
Mesha e Papės nė Tiranė, bashkia jep 50 mijė euro pėr altarin
Urdhėri i Farmacistėve zbardh kreditet pas riēertifikimit
Nis tė hėnėn viti i ri shkollor, policia merr masa pėr sigurinė
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
16-09
12°
20°
17-09
10°
22°
18-09
10°
23°
19-09
11°
24°
20-09
22°
23°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise