English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Diel 21 Shtator 2014 Moti Tirana
24°
Sociale
Pėrmbytja, problematike situata nė zonat e NėnShkodrės
Publikuar: Mars 19,2013 - 15:39
Shpėrnadeje nė Facebook
Shkodėr - 
Toka bujqėsore tė shkatėrruara, tė mbjella qė nuk janė mė, ndotje dhe rrugė nacionale tė mbuluara nga uji. Kjo ėshtė pamja e fushave tė Nėnshkodres disa ditė pas hapjes sė portave tė hidrocentralit tė Vaut tė Dejės. Situata vazhdon tė jetė problematike nė brendėsi tė NėnShkodrės, ndonėse niveli i ujit ka pasur njė rėnie tė lehtė. Komunat Ana e Malit, Dajē dhe Bushat vazhdojnė tė jenė nėn ujė ndėrkohė rruga nacionale qė lidh Velipojėn me pjesėn tjetėr tė vendit paraqet rrezikshmėri.

Nė komunėn e Bushatit rreth 1000 ha, kryesisht tokė bujqėsore, janė nėn ujė. Vėrshimi i ujėrave ka shkaktuar dėme tė pallogaritshme pėr banorėt qė ishin nė pritje pėr tė marrė prodhimin. Pėrveē tė mbjellave, atyre tashmė u ėshtė dėmtuar rėndė edhe toka.

Fshati Mali i Jushit, deri nė segmetin ku komuna e Bushatit lidhet me rrugėn Shkodėr- Velipoje, ėshtė nėn ujė.

Fatmirėsisht asnjė banesė nuk ka prezencė uji, por tė izoluara numėrohen 15 tė tilla. Komuna e Bushatit po ndjek nga afėr situatėn e krijuar duke mbajtur kontakte tė vazhdueshme me kryetarėt e fshatrave tė prekura nga pėrmbytjet. Shtabi i Emegjencave ka shpėrndarė ujė tė pijshėm pėr banorėt e zonave tė prekura, pėr shkak tė mosfunksionimit tė ujėsjellesit.

Ende nuk ka njė shifėr tė pėrafėrt tė dėmeve tė shkaktuara nga pėrmbytjet nė Shkodėr. Ato mund tė pėrllogariten vetėm pas tėrheqjes totale tė ujėrave.

Bruna Gjoka

Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 19.09.2014
Shkolla Nobel, Taēi: Mėsim me laboratorėt modern dhe qendėr e re sportive
Shkolla "Nobel" nė Tiranė ka hapur dyert mėngjesit e kėsaj tė hėne pėr nxėnėsit e saj. Ka nisur plot emocione ky vit shkollor. Nė njė ceremoni tė posaēme, ashtu si dinė ta organizojnė shkollat elitė, mirėseardhja i ėshtė kushtuar nė mėnyrė tė vecantė vogė
Vizita e Papės, publikohet axhenda e 21 shtatorit
Treg pėr zanatēinjtė, Rama: Ndiqni shkollat profesionale
Nis tė hėnėn viti i ri shkollor, policia merr masa pėr sigurinė
Reportazhi i Radio Vatikanit: Pritja e veēantė shqiptare pėr Papėn
Tekstet skandaloze, Nikolla: Do tė hiqen nga qarkullimi
Vizita e Papės nė Tiranė, ditėn qė iu dorėzua Zotit
Papa pėrshėndet shqiptarėt: Vizitė nė "vendin e vuajtur nga ateizmi"
Nis viti i ri arsimor, Rama: Jo mė mėsues jashtė profilit
Beqaj: 12 ambulanca e njėsi tė lėvizshme pėr vizitėn e Papės
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
21-09
16°
24°
22-09
12°
21°
23-09
18°
24-09
19°
21°
25-09
20°
22°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise