English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Enjte 28 Gusht 2014 Moti Tirana
32°
Sociale
Diskriminimi racial, rastet nė punė, arsim e strehim
Publikuar: Mars 19,2013 - 13:05
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Diskriminimi nė punė, nė arsimim dhe nė strehim ėshtė mė i pėrhapuri nė Shqipėri. Harta e shpėrndarjes sė rasteve tė konstatuara shtrihet nė tė gjithė vendin, ndėrsa komuniteti rom ėshtė ai mė i prekuri. Nė njė intervistė pėr "AS", komisionerja pėr mbrojtjen nga diskriminimi Irma Baraku, thotė se vetėm gjatė njė viti janė regjistruar rreth 35 raste tė tilla.

"Pėrveē rasteve specifike siē mund tė jenė  ankesat e ardhura pėrmes OJF-ve pėr studentėt  qė nuk ishin pėrjashtuar siē e kėrkon ligji nga tarifat shkollore apo grumbullimit tė fėmijėve romė nė tė njėjtin klasė, nė fakt ankesat e tjera nuk i pėrkasin njė apo dy individėve, por janė ankesa tė pėrgjithshme qė i pėrkasin komunitetit e qė kanė tė bėjnė me strehimin, pėrfitimin nga Shėrbimet Sociale, me punėsimin. Kėto janė tė pėrgjithshme pėr gjithė komunitetin"- thotė Baraku.

Njė nga rekomandimet e komisioneres kundėr diskriminimit ėshtė bashkėpunimi mė i madh i pushtetit qėndror me atė vendor. Sipas saj duhet tė ndėrhyhet nė paketat ligjore qė luftojnė kėto raste dhe tė ndėshkohen personat qė favorizojnė diskrimimin e llojeve tė ndryshme.

"Kemi rekomanduar qė nxjerrja dhe miratimi i akteveve ligjore tė mbajė parasysh pasojat sociale qė sjell pėr disa komunitete nė veēanti, dhe nė mėnyrė specifike pėr komunitetin rom dhe egjiptian qė ėshtė dukshėm njė komunitet me problematika shumė mė tė  mėdha"- thotė Baraku.

Kėto deklarata u bėnė  nė prag tė Ditės Botėrore Kundėr Diskriminimit Racial. Gjatė njė aktivitetit tė organizuar nė Tiranė, me OJF qė luftojnė raste tė tilla, nėnkryetari i bashkisė Petrit Vasili ka shprehur mbėshtetjen e bashkisė nė luftėn kundėr diskriminimit racial.

Edlira Sulejmani
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 9.06.2014
Mbyllja e tregut, tregtarėt: Pėr ne humbjet janė tė mėdha
Tregtarėt shprehen tė revoltuar pasi malli qė kanė nė magazine po ju dėmtohet dhe nuk mund ta fusin dot nė ambientet e tregut e nga ana tjetėr thonė se me shtetin kanė firmosur kontratė njė vjeēare duke paguar edhe detyrimet.
Nxėnėsit nė shkollat e mesme e nėntėvjeēare, tre orė fizkulture nė javė
Tėrheqja e dokumentave, studentėt nuk rezultojnė tė regjistruar
Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit publikon 1733 vende tė lira
Tė hėnėn nis plotėsimi i formularit A1Z, pėr lėndėt me zgjedhje
Ērregullimet mendore, pacientėt paraqiten vonė tek mjeku
Ligji antiduhan, MSH: Gjobat do ti mbledhė policia
Bojkotojnė punėn, 600 punonjės tė HEC-it kėrkojnė pagesėn e orėve shtesė
Punėsohen 700 persona, Veliaj: Financuam me 2.7 milionė USD
Malaj: Fituesit e universiteteve shpallen nė mes tė shtatorit
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
28-08
20°
34°
29-08
17°
32°
30-08
18°
28°
31-08
23°
24°
01-09
24°
25°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise