English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Martė 30 Shtator 2014 Moti Tirana
25°
Sociale
Pėrzgjidhen tekstet. Kristiqi: Lista nė shtėpitė botuese
Publikuar: Maj 04,2013 - 22:21
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Shkollat e sistemit parauniversitar nė tė gjithė vendin kanė pėrfunduar pėrzgjedhjen e teksteve. Tashmė ato do tė dėrgojnė porositė pranė shtėpive botuese. Jovan Kristiqi thotė pėr AS se tė gjitha  tekstet do tė jenė gati nė  vitin e ardhshėm shkollor, ndėrkohė qė janė pėrjashtuar nga pėrzgjedhja tekstet e vjetra. Kėtė vit risi nė tekstet alternative kanė qenė ato tė gjuhėve tė huaja.

"Ne kemi tė gjitha tekstet pėr vitin shkollor 2013- 2014. Kemi nxjerrė katalogun dhe mbi bazėn e kėtij katalogu tė titujve, tė teksteve mėsimore kanė punuar edhe mėsuesit. Ka edhe tekste qė mund tė mos jenė zgjedhur nga ky katalog sidomos tekste tė botimeve tė vjetra. Kur them tė vjetra domethėnė para tre- katėr vjetėve"- tha Kristiqi.

Kristiqi thotė se librat shkollorė do tė fillojnė tė shpėrndahen nė fund tė muajit gusht. Ndėrkohė qė ēmimi i tyre ka ndryshuar vetėm duke pėrfshirė normėn e inflacionit nė vend.

"Shpėrndarja e teksteve ėshtė dy javė pėrpara fillimit tė vitit tė ri shkollor. Ēmimi i teksteve nuk ka ndryshuar me pėrjashtim tė njė rritjeje 1.7%, sa ka qenė inflacioni i raportuar nga Instituti i Statistikave"- tha Kristiqi.

Pėrsa i pėrket skemės sė subvencionimit ajo nuk do tė ndryshojė. Do tė jenė po tė njėjtat shtresa nė nevojė si dhe fėmijėt e emigrantėve ata qė do tė pėrfitojnė. Fondi pėr subvencionimin kap shifrėn e 3 milionė dollarėve.

Edlira Sulejmani

Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 25.09.2014
Studentėt pa universitet, Mazniku: Tė shkojnė nė Gjykatė
Zv. ministri Arbjan Mazniku, shprehet se nuk i takon ministrisė qė tė plotėsojė dokumentat e tyre, ēka do tė thotė qė studentėt mund tė humbasin vitin nėse nuk i dorėzojnė nė kohė, ndėrkohė qė e vetmja zgjidhje do tė jenė gjykata.
Shėrbime falas, shteti fonde pėr spitalet private
Mbipopullim nė shkollat e mesme, nė Tiranė klasat me nga 40 nxėnės
Papa pėr shqiptarėt: E bėnė realitet bashkėjetesėn fetare
Tarifat nuk ndryshojnė, Shehu: Q. S pret 6 mijė studentė
Mėsimdhėnia nė shkolla, Malaj: Shumė mėsues jashtė profilit
Persona qė nuk dėgjojnė, pritet zyrtarizimi i gjuhės sė shenjave
18 mijė studentė tė rinj, shpallet lista e fituesve
Huffingtonpost: Saranda, ndėr 10 destinacionet turistike pėr vjeshtėn
Diferencat nė pensione, Veliaj: Barazohen pas 4 vitesh
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
30-09
12°
27°
01-10
10°
25°
02-10
22°
03-10
12°
22°
04-10
13°
21°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise