English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Mėrkurė 17 Shtator 2014 Moti Tirana
20°
Sociale
Ilaēet kundėr SIDA-s, Harxhi: Tė rimbursohen nga shteti
Publikuar: Maj 17,2013 - 18:29
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Vetėm nė katėr muajt e fundit nė vendin tonė janė rregjistruar 40 pacientė tė rinj me HIV/AIDS. Ky trend nė rritje i sėmundjes vdekjeprurėse kėrkon ndėrhyrje emergjente pėrsa i pėrket mėnyrės se si duhet tė sigurohen medikamentet. Pavarėsisht se ato kanė njė kosto tė lartė ėshtė e nevojshme qė tė hyjnė nė skemėn e listės sė barnave tė rimbursuseshme. Kjo deklaratė vjen nga mjekėt infeksionistė tė cilėt thonė se nga 25 medikamente qė qarkullojnė nė tė gjithė botėn pėr trajimin e personave me HIV/AIDS nė vendin tonė ka vetėm 9 lloje barnash antiretrovirale.

"Protokollet janė nė rregull. Ato mund tė rifreskohen, por ajo qė duhet tė rregullohet ėshtė procesi  i prokurorimit. Sugjerimi im do ishte se ka ardhur koha qė barnat antiretrovirale tė futen nė listėn e barnave tė rimbursueshme. Kjo do tė pėrmirėsonte nė mėnyrė automatike dhe procesin e planifikimit dhe tė prokurorimit. Vjet ne kemi raportuar 72 raste tė reja. Treni ėshtė nė rritje"- tha mjeku infeksionist Arian Harxhi.

Mjekėt thonė se rastet e reja i pėrkasin  grupmoshave tė ndryshme dhe  mėnyra e pėrhapjes sė kėtij virusi pėrfshin tė gjitha rrugėt, nė veēanti ato seksuale.

"Ajo qė ėshtė shqetėsuese ėshtė qė shohim raste tė tė gjitha moshave, tė tė gjitha maėnyrave tė transmetimit, sidomos rruga seksuale, tė formave qė janė nė stad sėmundjeje. Fatkeqėsisht akoma dhe sot nė Shqipėri niveli i testimit vullnetar ėshtė i ulėt"- tha Harxhi.

Aktualisht sipas tė  dhėnave qė raportojnė mjekėt nė vend janė nė trajtim me retroviralė dhe terapi tė tjera rreth 250 pacientė, nga tė cilėt 18 janė fėmijė.

Edlira Sulejmani
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 15.09.2014
16 shtator, shpallen fituesit pėr universitetet publike
Fituesit e universiteteve publike pėr vitin e ri akademik 2014-2015 do tė shpallen mė datė 16 shtator. Kjo ėshtė data zyrtare qė Ministria e Arsimit ka pėrcaktuar nė njė udhėzim tė posaēėm, bashkėrisht me hapat qė duhet tė ndjekin studentėt pėr regjistri
Shkolla Nobel, Taēi: Mėsim me laboratorėt modern dhe qendėr e re sportive
Miell me ngjyrues, AKU: Konfirmohet nga analizat
Vizita e Papės, publikohet axhenda e 21 shtatorit
Studentėt e privatėve, part time nė fakultetin ekonomik
Urdhėri i Farmacistėve zbardh kreditet pas riēertifikimit
Projekti i sheshit "Nėnė Tereza" ditėn e vizitės sė Papės
Mesha e Papės nė Tiranė, bashkia jep 50 mijė euro pėr altarin
Nis tė hėnėn viti i ri shkollor, policia merr masa pėr sigurinė
Vizita e Papės nė Tiranė, ditėn qė iu dorėzua Zotit
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
17-09
11°
21°
18-09
22°
19-09
14°
26°
20-09
13°
27°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise