English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Hėnė 26 Janar 2015 Moti Tirana
Sociale
Kusht mėsuesve: Master shkencor pėr provimin e shtetit
Publikuar: Maj 17,2013 - 18:18
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Nėse nuk do tė kenė pėrfunduar njė master shkencor, mėsuesit e arsimit fillor nuk mund t'i nėnshtrohen provimit tė shtetit. Ata duhet tė kenė mbaruar patjetėr kėtė cikėl studimesh pavarėsisht se mund tė kenė kryer njė vit praktikė. Ky ėshtė urdhėri mė i fundit i ministrit tė Arsimit Myqerem Tafaj, ndėrkohė qė gjatė muajit korrik do tė testohen mėsuesit qė kanė mbaruar sistemin e vjetėr katėrvjeēar. Kėtė vit janė shtuar edhe disa profile tė tjera thonė pėrfaqėsuesit e Agjensisė Kombėtare tė Provimeve(AKP) pėr AS, si  gjuha gjermane dhe ajo greke krahas mėsuesve tė fillores.

"Nė arsimin fillor kemi katėr deri pesė kandidatė tė cilėt janė sipas sistemit tė integruar, ndėrkohė qė ata tė sistemit tė ri do tė futen vitin tjetėr nė provim sepse me urdhėr tė ministrit mėsuesit e arsimit fillor do tė jenė vetėm me master shkencor, jo me master profesional"- tha Niko Terezi, specialist nė AKP.

Kėto ditė i janė nėshtruar provimit tė shtetit, mjekėt, farmacistėt, infermierėt dhe mamitė. Niveli i kalueshmėrisė sipas specialistėve tė AKP-sė ka qenė i ulėt edhe nė ato degė qė  nė sezonet e mėparshme kanė qėnė elitare.

"Mjekėsia vijon tė jetė profesioni mė i avancuar, me kandidatė mė tė pregatitur. Megjithatė edhe aty kalueshmėria ka rėnė deri nė 5 pikė. Tani ishte 79% nga 82-85% qė ishte nė sezonet e mėparshme; nė farmaci kemi njė pėrqindje 47 megjithėse testi nuk ishte shumė i vėshtirė.Kuptohet, tani ka kandidatė qė e japin pėr herė tė tretė apo pėr herė tė katėrt kėtė provim. Edhe nė infermieri kalueshmėria tani ėshtė 43%"- tha Terezi.

Nė kėtė sezon provimesh, ata qė kanė patur kalueshmėrinė mė tė mirė kanė qenė fizioterapistėt, njė degė e re kjo nė vendin tonė qė po bėhet gjithnjė e mė e kėrkueshme.

Edlira Sulejmani
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 22 janar 2015
Vidhen bagazhet, raste tė pėrsėritura nė AlItalia
Kompania e fluturimeve AlItalia perfshihet nė nje skandal sa i takon sigurise se bagazheve te pasagjereve te saj. Mesohet se nje valixhe, brenda se ciles gjendeshin sende te cmuara ne vlere te konsiderueshme, eshte thyer dhe vjedhur.
Leja e lindjes, ndryshon formula e pagesės
Vjedhjet e bagazheve, aeroporti i Rinasit: Vjedhja nė Milano, tė pėrgjigjet Alitalia
Ngelin 53 pėr qind, infermierėt zhgėnjejnė nė provimin e shtetit
"Tė njihen diplomat", protestojnė studentėt e Durrėsit
Testimi i mjekėve, sindikata: Nisma ka prapavijė politike
Pensionet e emigrantėve, Veliaj: Marrėveshje me Gjermaninė
"Mos i hiqni nga puna", Skėnderi: Infermierė tė dobėt nga privatėt
Moratoriumi pėr gjuetinė, deputetėt: Italianėt e shkelin hapur
Akreditimi i universiteteve, Nikolla: Faza e parė nis brenda muajit
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
26-01
-4°
27-01
-5°
28-01
-2°
29-01
-7°
30-01
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise