English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Enjte 30 Tetor 2014 Moti Tirana
17°
Politikė
Skadon afati, Poni: Emrat nė listė, tani nga gjykata
Publikuar: Qershor 03,2013 - 16:31
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Nėse nuk figuron nė listėn e votuesve pėr zgjedhjet e 23 qershorit, e vetmja zgjidhje ėshtė gjykata. Vetėm me vendim gjyqėsor, ēdo person qė nuk e ka emrin  nė listė mund tė marrė pjesė nė votime. Ka pėrfunduar afati qė kėtė korrigjim ta bėjnė njėsitė e qeverisjes vendore dhe zyrat e gjėndjes civile, ndaj kjo bėhet vetėm mė vendim gjyqėsor.

"Personat pėrgjegjės pėr tė bėrė listėn janė kryetarėt e njėsive vendore nė bashkėpunim me nėpunėsit e gjendjes civile. Kėtu tek ne ka pak rėndėsi emri. Do tė duhet ti drejtohemi gjykatės. Ėshtė gjykata ajo qė merr vendime nė ndryshimin e listės pėrfundimtare, nė kuptimin qė vendoset njeri nė listė nė njė qendėr tė caktuar votimi ose jo", tha Ferdinant Poni, zv. ministėr i Brendshėm.

Nė zgjedhjet e 23 qershorit janė thirrur nė votime 3.2 milion shtetas, 157 mijė prej tė cilėve votues pėr herė tė parė. Por nė kėto zgjedhje janė pėrfshirė me kėrkesėn e tyrė edhe 380 persona mbi 100 vjeē, emrat e tė cilėve ishin bllokuar nga gjendja civile.

"Kanė qenė 1130 mbi 100-vjeēar nė tre janar, tė bllokuar, se tė gjithė bllokoheshin, dhe tani nga ajo listė 100-vjeēarėsh, 750 prej tyre nuk janė tė bllokuar dhe vazhdojnė tė jenė nė listė. Pra, ne kemi vetėm 380 mbi 100-vjeēare dhe ata janė, ata qė kanė ardhur apo persona tė afėrt me ta, tė interesuar pėr tė votuar", tha Poni.

Sipas tij, kjo ėshtė lista mė e mirė e zgjedhjeve qė janė mbajtur nė vend, ndonėse ka patur akuza nga opozita pėr numrin e dublimeve. Poni thotė se dyshohet se janė rrėth 600 persona tė dubluar, ndėrsa i quan dashakeqe pretendimit e PS pėr njė numėr tė madh dublimesh. Ministria e Brendshme ka pėrdorur 19 kritere pėr evidentimin dhe pastrimin e dublimeve nė lista.

Denada Shkodrani

Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 27 Tetor 2014
Racizmi arma e fortė pėr rekurs, Rama: UEFA i vendosi vetes minus
UEFA i vendosi vetes minus pėrballė racizmit. Kėshtu deklaroi kryeministri Edi Rama nė njė konferencė pėr shtyp pėr vendimin e komisionit tė Disiplinės. Arma e fortė e rekursit tė Federatės Shqiptare tė Futbollit nė apelim do tė jetė pikėrisht racizmi, th
Auditi i bashkive, Ēuēi: Do tė kryhet nga njė kompani e huaj
Pasuritė e zyrtarėve, Ganaj: Nė 9 vjet asnjė hetim familjarėve
"Nuk rritet ēmimi i energjisė", Rama takim me shtresat nė nevojė
Basha: Rama tė angazhojė resurset nė mbėshtetje tė Kombėtares
Rama nė Beograd, Bugajski: Vizitė qė i shėrben Shqipėrisė
Ndryshon rregullorja, maxhoranca pranon kushtet e PD-sė
Rrėzohen dekretet, votė kundėr dy kandidatėve pėr nė Gj. e Lartė
Vjedhja e energjisė, Rama: Nuk ka mė gjoba, dėnim me burg
Rama: Stadiumi i Shkodrės, pamje e politikės sė vjetėr
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
30-10
17°
31-10
16°
01-11
14°
02-11
15°
17°
03-11
16°
17°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise