English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Shtunė 23 Maj 2015 Moti Tirana
23°
Politikė
Deputetėt nė Kuvend, kush janė emrat e rinj
Publikuar: Qershor 26,2013 - 16:32
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Nga 140 deputet qė prodhoi vota e 23 qershorit 55 janė tė rinj, mes tė cilėve Edi Rama. Por pasi koalicioni i majtė fitoi zgjedhjet  pritet tė shihet nėse ai do tė zbatojė edhe pėr veten parimin qė asnjė anėtar qeverie tė mos jetė deputet, me marrjen e  detyrės se kryeministrit. Emrat e rinj tė deputetėve vijnė nga tė gjitha qarqet e vendit. 

Kėshtu  nė Shkodėr, socialistėt pėrfaqėsohen me dy deputet  tė rinj Mimoza Hafizin e Sahit Fishtėn,  Partia Demokratike  me Helidon Bushatin  e Voltana Ademin  dhe Lėvizja Socialiste pėr Integrim me Agron Ēelėn, njė deputet i ri ėshtė Mark Frroku, qė pėrfaqėson Partinė Kristian Demokrate shqiptare. Nė qarkun Lezhė ėshtė emėr i ri nga e  majta  Arben Ndoka, Monika Kryemadhi,  rivjen pas 8 vjetėsh ndėrsa nga Partia Demokratike Albina Deda.  Nė listėn e Durrėsit  janė tė rinj Gentian Bejko, e Artur Bushi, ndėrsa nga demokratėt ka siguruar mandatin e deputetit Oerd Bylykbashi, shef i kabinetit tė kryeministrit  Sali Berisha, ėshtė rikthyer Agron Duka por kėtė herė deputet nė siglėn e republikanėve. Nė Tiranė janė emra tė rinj qė pėrfaqėsojnė Partinė Socialiste  Parid Cara, Pjerin Ndreu, Rakip Suli, Milena Harito, Lindita Nikolla. Kurse pėr Lėvizjen Socialiste pėr Integrim, ėshtė emėr i ri Klajda Gjosha.

Emrat e rinj tė demokratėve nė Tiranė janė Halim Kosova, Jorida Tabaku, Kėltis Kruja,nga republikanėt Ylli Shehu  dhe nga Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet Tahir Muhedini. Njė deputet i ri ėshtė Vexhi Muēmata, qė  pėrfaqėson socialistėt nė Kukės, kurse nė grupin e demokrateve  ėshtė deputet i ri Alban Zeneli, mandati i tretė nė Kukės. Nga qarku Dibėr vjen njė deputet i ri socialist Ulsi Manja, njė i  Lėvizjes Socialiste pėr Integrim Pėrparim Spahiu, dhe njė demokrat Roland Keta, ish kryetar i bashkisė Bulqizė. Nga Elbasani janė deputetė e rinj tė sė majtės, Evis Kushi, Alfred Peza  nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim Edmond Haxhinasto e Bujar Kllogjri, pėr Partinė Demokratike nuk ka emra tė rinj por rikthehet Eduard Selami.

Ne kete qark moren  mandat deputeti dy tė rinj qė pėrfaqėsojnė njėri partinė republikane dhe tjetri partinė Drejtėsi, Integrim e Unitet pėrkatėsisht, Luan Duzha, e Aqif Rakipi. Nė qarkun e Beratit tė majtėt nga 6 mandate tė fituara kanė dy emra tė rinj, Eduard Bejkon dhe Selfo Kapllanin, kurse demokratėt nga dy tė fituara kanė emėr tė ri Astrit Veliajn.  Nė Korēė janė deputet tė rinj pėr Partinė Socialiste Ilirian Pendavinji, Ilir Xhakolli, Ylli Ziēishti dhe pėr Lėvizjen Socialiste pėr Integrim  Piro Kapurani, pėr demokratėt ėshtė emėr i ri  Eleina Qirici. Nė Fier nė 9 mandate tė partisė socialiste janė katėr tė rinj Arben Cuko, Majlinda Bufi , Ervin Koēi e Ilirian Celibashi, Lėvizja Socialiste per Integrim  qė ka marrė dy mandate ka dy emra tė rinj  Petrit Vasilin,e  Robert Bitrin. Demokratėt nga katėr mandate ku njė ėshtė Shpėtim Idrizi ka emėr tė ri Kozma Dashin, por Partia Drejtėsi Integrim dhe Unitet ka arritur tė marrė njė mandat nė kėtė qark, dhe do tė ulet nė sallėn e Kuvendit Omer Mamo. Nė Vlorė  veē Edi Ramės  u zgjodhen  deputet pėr herė tė parė nė siglen e Partisė Socialiste Koēo Kokėdhima  e Andrea Marto, pėr Lėvizjen Socialiste pėr Integrim Shkėlqim Selami  dhe nga Partia Demokratike Liljana Elmazi e Arben Ristani. Erion Veliaj ėshtė deputet i ri qė  pėrfaqėson socialistėt e  Gjirokastrės, ndėrsa rikthehet nė parlament pas 8 vjetėsh Anastas Angjeli.

Taulanta Boja

0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 15 Maj 2015
Paratė e fushatės, KZLN: "Partitė tė publikojnė financuesit"
Partitė Politike duhet tė jenė mė transparente mbi financuesit e fushatave tė tyre elektorale. Edhe pse fushata ka filluar mė shumė se njė muaj pėrpara afatit zyrtar, shpenzimet pėr qindra zyra tė kandidatėve nė cdo lagje, kostot teknike tė aktivitetet e
Fleta e votimit, PS numrin 26, PD numrin 18, LSI numrin 36
Strategjitė elektorale, PD miting tė enjten nė Tiranė, tė majtėt fushatė me tre faza
Rama prezanton kandidatin e tė majtės nė Kolonjė
Veliaj me artistėt: Ulje taksash pėr kompanitė qė financojnė "Artin"
Basha: Ulja e taksave, ēmimit tė energjisė dhe naftės, rritja e pagave dhe pensioneve prioriteti ynė
Kosova me personat me aftėsi tė kufizuara: "Nuk do jeni tė braktisur"
Rama nė Mirditė: Basha do mbahet mend pėr shitjen e detit
Kufiri detar, Bushati: Tensioni sajesw e qarqeve Greke
Rama mesazh Shkupit: Nuk ka NATO pa marrėveshjen e Ohrit
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
23-05
12°
23°
24-05
22°
25-05
20°
26-05
12°
21°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise