English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Diel 21 Shtator 2014 Moti Tirana
24°
Sociale
Vrasja nė shkollė, Keta: Roli i psikologut vendimtar
Publikuar: Dhjetor 05,2013 - 19:02
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - Roli i psikolugut ėshtė njė prej hallkave mė tė rėndėsishme nė parandalimin e dhunės nė shkolla dhe e konflikteve qė pėrfundojnė deri nė vrasje. Ish drejtoresha e Arsimit pėr Tiranėn, Majlinda Keta, deklaroi gjatė emisionit ''Mėngjes nė AS'' se, prania e psikologut dhe e njė bazė tė dhėnash tė fėmijėve qė prej klasave tė mėhershme do tė ndihmonte qė kėto raste tė zgjidheshin pa pėrfunduar me viktima."Ėshtė tradhėtuar nga brenda, ėshtė tradhėtuar nga pėrgjegjėsia e institucioneve nga jashtė. Nėse psikologu do tė ishte nė kurim tė shėndetit mendor tė tyre, ashtu tė paktėn si i kemi lėnė nė 2005-sėn me dosje profesionale tė progresivitetit tė sjelljes mendore nga fėmijė e kopshtit deri te mė tė rriturit. Unė di ēfarė kam bėrė vet, jo pjesa tjetėr e Shqipėrisė. Por qytete mė tė mėdha janė Tirana, Durrėsi, Elbasani, Vlora dhe kurimi te kėto duhet tė jetė mė i pėrqėndruar se tė gjithė tė tjerėt, jo se duhen pėrjashtuar tė tjerėt. e ndryshmja mund tė bėhet shkak i mosmarrėveshjeve mė shpejtė. A mund tė hiqen formime qė kanė tė bėjnė me edukimin psikologjik nė shkolla? Ne mund t'i reduktojmė t'i bėjmė me module por nuk mund t'i heqim formimet qė janė bazale pėr tė orientuar sjelljen e fėmijėve." tha Majlinda Keta.
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 19.09.2014
Shkolla Nobel, Taēi: Mėsim me laboratorėt modern dhe qendėr e re sportive
Shkolla "Nobel" nė Tiranė ka hapur dyert mėngjesit e kėsaj tė hėne pėr nxėnėsit e saj. Ka nisur plot emocione ky vit shkollor. Nė njė ceremoni tė posaēme, ashtu si dinė ta organizojnė shkollat elitė, mirėseardhja i ėshtė kushtuar nė mėnyrė tė vecantė vogė
Vizita e Papės, publikohet axhenda e 21 shtatorit
Treg pėr zanatēinjtė, Rama: Ndiqni shkollat profesionale
Nis tė hėnėn viti i ri shkollor, policia merr masa pėr sigurinė
Reportazhi i Radio Vatikanit: Pritja e veēantė shqiptare pėr Papėn
Tekstet skandaloze, Nikolla: Do tė hiqen nga qarkullimi
Vizita e Papės nė Tiranė, ditėn qė iu dorėzua Zotit
Papa pėrshėndet shqiptarėt: Vizitė nė "vendin e vuajtur nga ateizmi"
Nis viti i ri arsimor, Rama: Jo mė mėsues jashtė profilit
Beqaj: 12 ambulanca e njėsi tė lėvizshme pėr vizitėn e Papės
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
21-09
16°
24°
22-09
12°
21°
23-09
18°
24-09
19°
21°
25-09
20°
22°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise