English     Shqip
Kėrkim i avancuar
E Premte 04 Shtator 2015 Moti Tirana
25°
Arkivi
Jetojnė me acidin, tė riciklohen bateritė e makinave
Publikuar: Qershor 07,2011 - 09:25
Shpėrnadeje nė Facebook
Tiranė - 
Kėto tė dhėna u publikuan nė raportin e Qendrės Mjedisore pėr Zhvillim, Edukim dhe Rrjetizim, pas njė monitorimi mbi riciklimin e baterive tė pėrdoruara. Nė kėto kushte zv/ministri i mjedisit, Taulant Bino ka kėrkuar mė shumė ndėrgjegjėsim nga qytetarėt pėr t’i dorėzuar tė gjitha pėr riciklim.

“Duket qė draft vendimi ėshtė mė poshtė se vetė limitet e manaxhimit tė mbetjeve. Ai vė target pėr 25-60 % pėr tė njė periudhė tė caktuar kohore, nė njė kohė qė sot, sipas vlerėsimit tuaj jemi nė masėn 80 %. Duhet ridiskutuar edhe pėr atė shqetėsim qė shprehėt ju, mėnyra se si ėshtė hartuar rrezikon qė nga njė riciklim nė masėn 80 % tė zbresim mė poshtė”-thotė Bino.

Nė dy pika ricikilimi nė vendin tonė, tė cilat ndodhen nė Vorė dhe Durrės jeta e punėtorėve ėshtė nė rrezik, pasi ata nuk marrin masa mbrojtėse kur trajtojnė bateritė e pėrdoruara. Ndėrsa 60 pėrqind e tyre kanė raportuar se jane dėmtuar nga acidi, madje dhe nga shpėrthimet e baterive. Nė raport citohet se nė Tiranė, gjysma e tokave tė vendeve, ku grumbullohen bateritė janė tė kontaminuara nga plumbi.


Julja Bardhushi
Asnje lajm perkates
0 KOMENTE
Asnje Koment i Disponueshem
Bej nje koment te ri
  Emri  (i domosdoshėm)
Email  (i domosdoshėm)
  Mė njofto me email nėse dikush i pėrgjigjet komentit tim
SPECIALE
Target 22 Maj 2015
Parashikimi i motit
Tiranė Vlorė Durrės Korēė Berat
04-09
14°
25°
05-09
15°
34°
06-09
18°
29°
07-09
15°
27°
08-09
12°
22°
Politikė
Kronikė
Ekonomi
Sociale
Kosovė
Bota
Kulturė
Sport
Lifestyle
Opinion
Arkivi
Powered by Magellano srl - Valid XHTML and CSSCopyright 2011 Albanian Screen. All Rights Reserved. Albanian Screen 2011 All Rights reserved - Kushtet e Privacise